+90 212 643 94 70-0532 212 31 96

Sosyal Medyada Biz}

Renklerin dili ve şemaları

Logonuz için doğadan esinlenmek çoğu zaman iyi bir fikirdir. Bu renkler için de geçerli. Deniz altı yaşamın muhteşem renklerinde sizin için bir kaç renk paleti oluşturdum.

 

Renklerin Dİli
KIRMIZI : Eğenceli sıcak, aktif, çabukluk, aksiyon ve verimlilik. Fast-Food zincirleri bu özelliklerden dolayı kırmızıyı tercih ediyorlar.

SARI : Sıcak renklerden sarı “hoşgeldin atmosferi” oluşturmada avantajlı bir renktir.

YEŞİL : Yaşayan şeyleri, tazeliği, gençlik ve safliği içerdiğinden yaşamı ve barışı vurgulamada etkendir.

MAVİ : Serinlik, kuralcı, barışcı ve oturaklılık ifade ettiğinden bir firmanın hızlı, aktif ve verimli gibi özelliklerini yansıtmaz ama ağır ve dengeli bir firma ımajı yaratmada kullanışlı bir renktir. Sıklıkla bankalar ve büyük kuruluşlar tarafından kullanılır.

MOR :Lüks, şov, zenginlik gibi ifadeler içerir. Görünülebilirlik faktörü düşüktür. Açıkhava reklamlarından ziyade iç mekan uygulamalarında kullanılabilir.

KAHVERENGİ : Dünyanın temel renklerindendir, doğallık ve sağlamlık ifade eder. Dikkat çekici bir renk değildir.

BEYAZ : Batı toplumunda masumiyetin sembolü, reklamda temizlik ve safliği önerir. Yaşlı insanlar daha kolay görebildikleri için maviyi tercih ederler.

Erkekler derin-koyu renkleri tercih ederlerken, bayanlar pastel renkleri tercih ederler. Gelir düzeyi düşük kişiler parlak ve canlı renkleri kendilerine yakın bulurken, yüksek gelirli kişiler baskın olmayan nötr renkleri kullanirlar. Çocuklarin dikkatini parlak renkler çeker. Mc Donold’s in renk tercihi son derece yerindedir. Insanların favori renkleri arasinda kırmızı birinci sıradadır.

Renklerin Anlamı ve Güncel Örnekler - Renklerin Anlamı - Renklerin Duygular Üzerindeki Etkisi

Renklerin Anlamı – Renklerin Duygular Üzerindeki Etkisi

Renklerin anlamı mı olur demeyin. Alibaba, Amazon, Trendyol, Migros Teknosa gibi alım satım yapan bu 5 firmanın logosunun turuncu olması tesadüf mü sizce? Tabi ki de hayır!

Renkler fark ettirmeden düşüncelerimizi o kadar etkiliyorlar ki…  mi desem,  mi desem bilemedim. Ama  bile vardır kendilerine özel. Bu sebeple her rengin sizde değişik bir izlenim oluşturduğunu biliyor muydunuz?

Veya nice yiyecek firmalarının çoğunun logosunda kırmızı renk tercih edilir? Sizce bu bir tesadüf mü? Peki bu saydığım şeylerin, renk uyumunu güzel yakalamış olan şeyleri (sanat eserinden yiyecek ambalajına kadar) beğenmemiz ile bir alakası var mı? Gelin ufkunuzu açacak bir diğer yazı ile karşınızdayım.

Bunlar güncel hayatta ne işimize yarar niye bu yazıyı okumalıyım diyen arkadaşlar sizin için şöyle bir liste yapalım:

Renklerin Anlamı Hakkında Bilgi Sahibi Olmak Ne İşime Yarar?


 • İş Ortamında ve Sosyal Medyada: İş yerinde, sosyal medya hesaplarınızda, mağazanızda, dükkanınızda logo tasarımı yapmanız gerekince hangi alanda hangi rengi seçmeniz gerektiğini öğrendiniz.
 • Evinizi Tasarlarken: Duvarların hangi renk boyanacağını seçerken, duvar kağıdı seçerken, tablo seçerken, eviniz için mobilya, aksesuar ve ürün alırken renklerin anlamı yazımızdaki bilgileri kullanabilirsiniz.
 • Kıyafet Seçimi Sırasında Renklerin Anlamı: Bulunduğunuz ortamdaki insanlara dolaylı yoldan ne mesaj vermek isterdiniz? Buyurun bunlara dikkat edecek kadar ince düşünebiliyorsanız sahneyi size bırakıyoruz.
 • Logo Tasarımı Sırasında Renklerin Anlamı: Bu işten para kazanan bile var. Logo başına ortalama 100 lira para kazananlar var.
 • Genel Kültür Power: İş yerinizde sunum yaparken grafiklerde yeşil renk kullanarak insanlarda olumlu bir izlenim uyandırabilirsiniz mesela. Renklerin anlamı hakkında sosyal ortamlarda konuşarak genel kültür şovu da yapabilirsiniz. Tabi kibirlenmeyin de…
 • Bakın size güzel bir anekdot paylaşayım:

Kansas Üniversitesindeki bir sergide, duvarların rengi değiştirilebilir hale getirilmiş. Fonda beyaz kullanıldığında insanlar sergide yavaş hareket etmişler. Fon kahverengine döndüğünde de insanlar müzede daha çok yeri daha az zamanda gezmişler. Bakın renkler davranışlarımızı nasıl da etkiliyorlar. (Renklerin Anlamı)

Gelin konuya başlayalım, hangi renk nerede kullanılmalıdır tek tek inceleyelim…

Kırmızı Renklerin Anlamı: İştah, Enerji ve Aşk


Kırmızı rengi mutluluğu temsil eder ve kişinin iştahını açar. Aşkın, arzunun rengidir. Heyecanı, yüksek enerjiyi ve coşkuyu çağrıştırır ve kan akışını hızlandırır.

Gözlerinizi kapatın ve markette abur cubur reyonunda olduğunuzu düşünün. Abur cuburların ezici çoğunluğunda tasarımın çoğunlukla kırmızı ve sarı renklerden oluştuğunu görürsünüz. Sebebi çok basit, kırmızı renk iştah açar. Bu yüzden Burger King, KFC gibi bilindik bir çok firma iç tasarımını kırmızı renge ağırlık vererek yapmıştır.

Yine benzer bir örnek vereyim; Torku, Eti ve Ülker’in logosundaki yazılar kırmızı renkte. İnce bir zeka ürünü var onlarda; kırmızı renk iştahı açar! Bunu insanların çoğu düşünmez ama. Bu adamlar bunu yapınca birbirlerinin özentisi olmuyorlar yalnız dikkat!

Adamlar milyarlarca dolar yatırım yapıyorlar, bunları boş yere bodoslama yapmıyorlar tabi. Renklerin anlamı ve renklerin dili burada devreye giriyor işte. Şimdi diyeceksiniz aşk ve enerji ne alaka hacı? Çok basit kardeşim, sana kalp desem gözünde kırmızı bir kalp canlanmaz mı? Aha bundan dolayı… “Hadi lan oradan sallıyorsun” diyenler Google görsellere “love” diye aratarak kırmızı türevi renklerin yoğunluğuna bakabilirler  İşte bunlar renklerin duygular üzerindeki etkisi için güzel örnekler niteliğindedir.

Güç, heyecan, enerjiklik, tutku, arzu gibi şeylerin rengidir. En dikkat çeken renklerden olduğu için çoğu trafik işaret ve levhasında kırmızı kullandığını da belirtelim.. Güçenerjitutku gibi duygularla da anlam ilişkisi olduğu için spor markaları tarafından da tercih edilir.

Mesela kırmızı renkleri tercih eden firmaları göstereyim sizlere:

Kırmızı Renklerin Anlamı ve Kullanıldığı Yerler
Kırmızı Renklerin Anlamı ve Kullanıldığı Yerler

Mavi Renklerin Anlamı: İletişim ve Rahatlık


Mavi iletişimin rengidir. Mavi rengin rahatlatıcı ve özgürlük verici etkisi vardır. Soğuk bir renk olduğundan ötürü bazı soğuk içeceklerin amblemlerinde kullanılır.

Yani gözlerinizi kapatın, sahilde şezlongda yatarken denizin ileri kısımlarına doğru baktığınızı bir düşünün. İçinize bir ferahlık gelmedi mi, rahatlık hissi yaşamadınız mı? Bir adım daha ileriye gidiyorum; sosyal medya ve yazışma uygulamalarının çoğu mavi renk kullanır değil mi? Ben sayayım size Facebook, Twitter, Skype, Linkedin gibi… Adı üstünde sosyal medya, rahatça iletişim.

Mesela su firmaları da mavi tonundaki “renklerin anlamı”nı iyi kullanırlar. Dikkatlice bakın markete gidince, su markalarının çoğu logolarında mavi tonlarını barındırır. Su renksiz iken neden mavi logo? Çok basit, insanlar suyu, hele hele soğuk suyu ferahlamak için içerler. Mavi renk ise bilinçaltına rahatlık ve ferahlama mesajı verdiği için tercih ediliyor!

Mavinin tonundaki renklerin anlamı kırmızının tonundaki “renklerin anlamı“nın tam zıttıdır. Yani insan nabzını yavaşlatır (ne etkileri varmış değil mi) ve iştah azaltıcı etkisi de bulunmaktadır. Kurumsal dünyada da; bankacılık, sigorta, muhasebe tarzı çeşitli finans çevreleri tarafından tercih edilir. Mavi renk üretkenliği ve katılımcılığı da teşvik etmesi sosyal medya kuruluşları tarafından tercih edilmesinin bir diğer sebebidir. Bazı yerler de mavi rengin sosyal medyada geçirilen süreyi arttırdığı bile yazmaktadır.

Mavi Renklerin Anlamı ve Kullanıldığı Yerler
Mavi Renklerin Anlamı ve Kullanıldığı Yerler

Yeşil Renklerin Anlamı: Doğa, Huzur ve Sağlık


Yeşil; doğayı, sağlığı, güveni, sakinliği ayırca parayı çağrıştırır. Hayatı ve yenilenmeyi de temsil eder. Güven veren bir renk olduğu için banka logolarında genelde yeşil renk kullanılır. Ayrıca yiyecek, içecek ve sağlık sektörlerinde tercih edilir.

Yeşil tonu renklerin anlamı! Eminim çoğunuza direkt doğayı çağrıştırmıştır. Bu sebeple çevreyle ilgili kampanyalarda, logolarda, İnternet sitelerinde kullanılır. Yeşil renk üretkenliğin de sembolü olduğu için grafiklerdeki satış artışı genellikle yeşil renklerle gösterilir. Tıpkı zararların kırmızı renkle gösterilmesi gibi!

Bankalara değinmiş olalım yeri gelmişken. Sizce bankalarda yeşil ve mavi renklerin özellikle kullanılmasının sebebi nedir? Güven verip iletişimi arttırmak tabi ki de… Alın renklerin dili ve renklerin anlamı…

Yeşil Renklerin Anlamı ve Kullanıldığı Yerler
Yeşil Renklerin Anlamı ve Kullanıldığı Yerler

Turuncu Renklerin Anlamı: Dikkat Çekicilik


Turuncu; rahatlığı parlaklığı anlatır, kırmızı renk kadar olmasa da ateşi, güneşi ve ısıyı çağrıştırır. Cana yakınlığı, arkadaşlığı ve güvenilirliği temsil eden bu sıcak renk satın alma duygularını harekete geçirir.

Burada sadece son cümleye dikkat çekmek istiyorum. Örnek olarak da migros, teknosa, AMAZON(en güzel örneği), trendyol, Ali Baba der susarım.

Turuncu Renklerin Anlamı ve Kullanıldığı Yerler
Turuncu Renklerin Anlamı ve Kullanıldığı Yerler

Mor Renklerin Anlamı: Dikkat Çekicilik


Mor; genellikle lüks ürünler ve eğitim ile ilgili logolarda kullanılır. Tüketicilere gizem, nostalji, maneviyat, başarı ve soyluluğu çağrıştırır. Kadınların en çok tercih ettiği renklerden biridir.

Feminist örgütlerin mor renk kullanması tesadüf değil. Amaç güç, başarı mesajı vermek bilinçaltına.

Mor Renklerin Anlamı ve Kullanıldığı Yerler
Mor Renklerin Anlamı ve Kullanıldığı Yerler

Sarı Renklerin Anlamı: Dikkat Çekicilik ve Eğlence


Sarı geçiciliğin ifadesidir. Aynı zamanda çekiciliği de temsil etmektedir. Tüm dünyada taksilerin sarı olmasının nedeni, dikkat çeksin ve geçici olduğu bilinsin diyedir. Hürriyet’e göre McDonalds, logosundaki büyük sarı M harfi ile arkadaşlığı teşvik etmektedir ve aynı zamanda eğlenceyi vurgulamaktadır.

 • Geçiciliği ifade ettiği için dünyadaki bankaların çoğu da ambleminde sarı rengi kullanmaz. Ülkemizde belki de dünyada banka olarak sadece Vakıfbank’ın logosu sarıdır.
 • Sarı neşeli bir renk olup mutluluğu ve güzel duyguları tahrik eder. İnsanlarda diğer insanlara bağlanma ve arkadaşlık hissini de güçlendirir.
 • Yaratıcılığı ve yeterliliği arttırır.
 • Üstelik karar vermeye de yardımı dokunur. Ama abartılı miktardaki sarı renk sabırsızlık, kaygı ve kararsızlık yapar.
 • Kişide eleştirel ve analitik düşünmeye neden olabilir.
Sarı Renklerin Anlamı ve Kullanıldığı Yerler
Sarı Renklerin Anlamı ve Kullanıldığı Yerler

Beyaz Renklerin Anlamı: Saflık ve Temizlik

Beyaz renk saflık ve temizliği temsil etmektedir. İstikrarı, devamlılığı simgeler. Politikacılar beyazı özellikle severler, çünkü temiz, dürüst izlenimi vermek isterler… (Renklerin Anlamı)

Ayrıca pembe rengin uyum, neşe, şirinlik ve sevginin simgesi olduğunu; kahverenginin ise plan, sistem ve gerçekçiliğin rengi olduğunu es geçmeyelim.

Böylelikle  yapmayı da öğrenmiş olduk. Gördüğünüz üzere “renklerin anlamı” büyük ve “renklerin dili” var kendilerine has

Neyse, haydi sağlıcakla…

11 Mart2019
Renklerin dili ve şemaları içinyorumlar kapalı
520kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

WhatsApp Destek hattı
Powered by